Як стати на облік по вагітності в 2020 / 2021 р.
що потрібно знати майбутній мамі?

Чому не варто відкладати постановку на облік у зв'язку з вагітністю?

Кожен організм індивідуальний й тому кожна вагітність проходить по-різному. У майбутніх мам можуть спостерігатися різні захворювання про які можна й не знати. Але чим швидше пройти певні обстеження, тим вища ймовірність безпроблемного виношування дитини та успішного народження здорового малюка.
Деякі лікарі рекомендують заздалегідь планувати вагітність та ставати на облік ще до вагітності за три місяці, адже так простіше виявити та лікувати певні хвороби, які можуть бути у майбутньої мами.
Багато майбутніх мам задають найрізноманітніші запитання, що стосуються вагітності та пологів: «Як харчуватися?», «Які здавати аналізи?», «Як пройдуть пологи?» і т. д. Але найголовніше питання на початку вагітності - це « Як стати на облік у зв’язку з вагітністю?».

- Де?

Ви можете зареєструватися в державній поліклініці біля свого будинку. Жінка реєструється за місцем проживання. Бажано стати на облік у клініці, де раніше спостерігали жінку, через збереження картки пацієнта та результатів попередніх аналізів. Якщо майбутня мама хоче, щоб її вели в іншому місці, необхідно взяти виписку з попередньої клініки, де її спостерігали раніше.
Ви також можете зареєструватися в приватних медичних центрах, де виберете кваліфікованого спеціаліста.

- Коли?

Найоптимальніший час для відвідування акушера-гінеколога, на думку експертів, становить від 9 до 12 тижнів. Рання явка на консультацію виявляє ускладнення вагітності та формування плану вагітності для визначення точної дати пологів.

Пакет документів для постановки на облік:

Щоб стати на облік знадобиться лише паспорт. Вагітна при взятті на облік повинна своєю рукою самостійно заповнити «Анкету вагітної» для того, щоб дати детальну інформацію для лікаря про можливі ризики для вагітності. У разі, якщо вагітна приховує якесь захворювання, яке може вплинути на плід, лікар не несе за це відповідальності.
Гінеколог заповнить «індивідуальну карту вагітної», яка буде зберігатися у нього. Також видається «обмінна карта», яка буде на руках у майбутньої мами. Цю карту потрібно брати з собою при кожному візиті до лікаря і обов'язково взяти до пологового будинку. Обмінна карта - головний документ майбутніх мам.

Перше відвідування жіночої консультації

При першому відвідуванні лікаря збирається вся інформація про вагітну. Це стосується як загальних захворювань, так й гінекологічних. Вас напевно спитають про менструальні цикли і про те, якими протизаплідними засобами ви користувалися. Якщо ви робили аборт або у вас був викидень, обов'язково скажіть про це лікареві. Якщо ви перенесли хірургічну операцію або лежали в лікарні з іншої причини, про це теж треба повідомити.
Підготуйся до цих запитань:
- персональні медичні дані (хронічні хвороби, перенесені серйозні хвороби і операції, ліки, які ти зазвичай вживаєш або вживала перед вагітністю, алергічні хвороби, ліки, до яких ти особливо чутлива);
- анамнез сімейний (генетичні хвороби, хронічні захворювання);
- соціальне опитування (вік, професія, звички, такі як куріння сигарет, вживання алкогольних напоїв, заняття гімнастикою, дієта);
- гінекологічний і акушерський опитування (вік, в якому настали перші місячні, тривалість і регулярність менструального циклу, минулі викидні - штучні і мимовільні, попередні вагітності та пологи)
- чинники в твоєму житті, які могли вплинути на перебіг вагітності.
Проводиться перше УЗД на якому роблять скринінгові дослідження плоду на хромосомні аномалії. Також вагітній вимірюють артеріальний тиск, пульс, вагу та зріст, проводять пальпацію молочної та щитовидної залоз, лімфатичних вузлів. Проводиться внутрішнє обстеження піхви і шийки (при використанні дзеркала); обстеження органів малого таза обома руками (одна рука в піхву, інша - на животі).
Якщо у вас збереглася стара медична карта, захопіть її з собою. Лабораторні аналізи у вас можуть взяти під час першого візиту або наступних (список затверджених МОЗ аналізів для вагітних). Якщо у вас є підстави побоюватися ускладненої вагітності, поділіться з лікарем своїми занепокоєнням.

Для чого ще потрібно ставати на облік вагітним?

Майбутні мами в Україні мають право на державну допомогу – дородову та післяродову.
Процедура оформлення допомоги по вагітності та пологах в Україні в 2020 році проводиться на підставі такого переліку документів:
- заява матері
- довідка медзакладу
- копія трудової книжки
- копія ідентифікаційного коду
- копія паспорта (1, 2 сторінки та прописка)
- довідка ліквідаційної комісії
- копія трудової книжки (для непрацюючих)
- довідка з Центру зайнятості (для безробітних)
- довідка з Пенсійного Фонду (для підприємців)
- довідка з місця служби (для військовослужбовців)
- довідка з місця навчання та про відсутність стипендії на період декретної відпустки

Чи має жінка право на допомогу у зв'язку з пологами, і право на допомогу по народженню дитини, якщо вона не перебувала на обліку вагітних?

Згідно Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога по вагітності та пологах, призначається, якщо звернення відбулося не пізніше шести місяців з дня закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.
Допомога при народженні дитини не залежить також від того, перебувала на обліку по вагітності чи ні.

Якщо немає обмінної карти, чи можна народити дитину в звичайному пологовому будинку?

Якщо у жінки немає обмінної карти в момент виникнення якогось невідкладного стану, жінка приймається у найближче пологове відділення. Обмінна карта може бути надана родичами пізніше.
Якщо жінка не стоїть взагалі на обліку та не має обмінної карти, тоді вона приймається у пологове відділення за місцем проживання.
Ваше здоров’я та здоров’я вашого малюка у ваших руках – бережіть себе!

Ваше здоров’я та здоров’я вашого малюка у ваших руках – бережіть себе!
Ваше здоров’я та здоров’я вашого малюка у ваших руках – бережіть себе!
Як Вам наша стаття: постановку на облік ?
Made on
Tilda